Sarıgerme / Sarıgerme

Sarıgerme: Dalaman Havaalanı'na yakınlığı ve modern konaklama tesislerinin hizmete girmesiyle bir anda popülerleşen bir turizm merkezi olan Muğla’ya bağlıSarıgerme, henüz tam olarak keşfedilmemiş ve bozulmamış bir turizm beldesi.    
Sarıgerme, muhteşem kumsalının hemen arka tarafından yemyeşil çam ağaçları ile kaplı, cennetten bir köşe adeta. Beldedeki güneşli gün sayısının fazla olması dolayısıyla da tatil süresi uzun ve bitki çeşitliliği de oldukça fazla. Sıcaklık ortalaması yaz kış 7 derecenin altına düşmüyor. Öyle ki şubat ve mart aylarında açan portakal çiçekleriyle, Sarıgerme sokakları mis gibi kokuyor.   
Sarıgerme'nin yanlarında iki koy var ki görülmeye değer, harika güzellikte. Sarsıla Koyu ve Aşı Koyu... Mısır Valisi Abbas Paşa'nın av köşkü olarak yapmak istediği "İstasyon Binası" ise bugün devlet üretme çiftliği olarak kullanılıyor.   
Sarıgerme beldesinin isminin ise değişik bir öyküsü var. Önceleri Dalaman  Çayı'nın üzerinde taşınan tomruklar denize kaçmasın diye çayın deniz bağlantısı kapatılırmış. Bu işleme "germe" adı veriliyor. Ayrıca Dalaman Çayı'nın kollarından "Sarısu" da bölgenin deresi. Böylece "sarı" ile "germe" birleşerek son yıllarda gelişip güzelleşen altın kumlu Sarıgerme ismini oluşturmuş.    
Bölgenin asıl yerleşimi Sarıgerme Köyü, sahilden yaklaşık olarak 500 metre içerde kurulmuş. Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme; yaklaşık 7 km. uzunluğunda, oldukça sığ ve geniş bir kumsala sahip. O kadar ki bu kumsal denizde de devam ediyor desek abartmış olmayız.   
Sarıgerme sahilinin tam karşısında bulunan ve  "Baba Adası" olarak bilinen yer ise oldukça yakın. Baba Adası’nın tam tepesine çıkıp Sarıgerme sahiline vuran dalgaları seyredip ağaçların altına oturup denizden yüzünüze çarpan rüzgârı dinlemek müthiş keyif veriyor.
Sedir Adası, sahili dalgakıran gibi koruyor ve etrafında su sirkülâsyonu oluşuyor. Baba Adası’nın Sarıgerme’ye bakan tarafı aynı zamanda yatların korunağı ve Marmaris Göcek arasında dolaşan teknelerin ve yatların uğrak yerlerinden biri.    
Sarıgerme kumsalının bilek ve dizinizi geçmeyen su tabanındaki kumlar, ayaklarınıza doğal masaj yaparken bacak kaslarınızı kuvvetlendirip vücudunuzdaki tüm elektrik ve stresi alıp götürüyor. Ayağınızı bastığınız yer o karda pürüzsüz ki ne çakıl taşı ne de yosun parçası var. Gerçekten de her yönüyle eşsiz bir sahil ve deniz.  

Dünyanın en güzel açık alanı ünvanını elinde bulunduran Dalyan, yerli ve yabancı turistlerin en uğrak mekanlarından birisi haline gelmeyi başardı. Cennetten kopma bir bahçe hüviyetinde olan Dalyan, çamur banyoları, antik kentleri ve Caretta Caretta  kaplumbağaları ile adeta bir doğa harikasıdır. Eşsiz bir tatilin başlangıcını yapmak istiyorsanız ilk adımınız Dalyan tatil rehberi adresini ziyaret etmeniz olacaktır.


       


Sarigerme Dalaman airport proximity and modern accommodation at a time when the entry into service of a popular tourist resort on the Muğla bağlısarıger, not exactly undiscovered and unspoilt tourist destination.
Sarigerme, covered by green pine trees just behind the magnificent beach, literally a corner of paradise. Having a greater number of sunny days in the borough so long as vacation time and also a lot of plant diversity. The average temperature in summer and winter does not fall below 7 degrees. Indeed with orange flower that blooms in February and March, it smells like you are Sarıgerme streets.
There are two bays that in seeing as well Sarıgerme'de value, great beauty. Dark Dark shaken and the vaccine ... he wants to do as governor of Egypt Abbas Pasha's hunting lodge "Station House" is used as state farms today.
If the name of the town Sarıgerme have a different story. Initially, the logs are transported on the River Dalaman He would not run away into the sea off the sea connection tea. This process is "stretching" is called. In addition, the arms of the Dalaman River "Sarısu" in creeks of the region. Thus, the "yellow" and "stretching" the merged in recent years developed and formed the sandy golden flourish Sarıgerme name.
The main settlement of Sarigerme village, beach set contains approximately 500 meters. The Dalaman district of Muğla Ortaca; approximately 7 km. long, fairly shallow and has a wide sandy beach. So much so that this sandy sea continues not be an exaggeration to say.
Located opposite the beach in Sarigerme and "Father Island" is known as quite close. Father Island, right on top of the beach to hitting the waves come Sarıgerme sit under the trees watching the sea is a joy to listen to the wind hitting your face formidable.
Baba Island, and consists of the breakwater protecting the coast, such as around water circulation. Father facing side of the island of Sarıgerme also one of the yachts and boats plying between Marmaris and Gocek and shelter or frequented places.
The sand in the water base and range of passing your wrist Sarıgerme beach, massage your leg muscles naturally strengthen your legs while taking away all electrical and stress in your body. What moves smooth pebbles on the ground that what card you press your foot in a piece of seaweed. Indeed, every aspect of a unique coastal and marine.